14. 12. 2012.

Autor: 6 Izvor: B92

Katarina Velika za polufinale

Rukometašice Srbije plasirale su se u polufinale Evropskog prvenstva, pošto su pobedile Francusku sa 18:17 (10:6) u poslednjem kolu druge faze.

Heroina trijumfa nad Francuskom bila je Katarina Tomašević, koja je imala čak 18 odbrana. uključujući i dve kontre u poslednjem minutu meča.

Za plasman u finale Srbija će se sastati sa Crnom Gorom, dok će u drugom polufinalu igrati Norveška i Mađarska.

Srbija je izvanredno igrala u prvom poluvremenu, pre svega u odbrani i na krilima Tomaševićeve vodila je sa 10:6. Međutim, u nastavku su naše devojke bile nesigurne, previše lopti predale su u ruke suparnicama i tako su im omogućile lake golove i preokret.

Ušlo se u uzbudljivu završnicu, naše su postigle nekoliko golova iz teških pozicija, a Katarina Tomašević je briljantnim odbranama odlučila pobednika.

Atmosfera u Areni bila je najbolja od početka EP, skoro osam hiljada ljudi nosilo je Srbiju do trijumfa.

Najefikasnija u našoj ekipi bila je Sanja Rajović sa pet golova iz pet šuteva, Svetlana Ognjenović dala je četiri, a Kristina Liščević, Sanja Damnjanović i Jelena Popović upisale su po dva pogotka.

Kod Francuskinja je Sinjat postigla četiri, a Pino i Baduin po tri gola.

Francuskinje su u odbrani igrale u formaciji 4-2 i golom visoke Sinjat prve su stigle do vođstva. Iako je Lekićeva promašila sedmerac, to nije poremetilo naše igračice i ubrzo je Kristina Liščević izjednačila posle sjajnog ’uskakanja’.

Naša odbrana nije imala rešenja za Sinjat, koja je dala i naredna dva gola za Francusku. Sa druge strane, dve loše bačene kontre koštale su naš tim prvog vođstva – 3:2 za gošće.

Katarina Tomašević briljirala je na golu Srbije, a Ognjenovićeva je postigla gol iz malog ugla za 3:3. Lekićeva je iznudila i treći sedmerac, Ognjenovićeva je dala novi gol za prvo vođstvo Srbije (4:3).

Naše devojke bile su čvrste u odbrani, a to im je omogućilo i rasterećeniju igru u napadu. Liščevićeva je posle lepe finte povećala na 5:3, a novi gol za Srbiju postigla je Jelena Popović posle dodavanja Ognjenovićeve sa krila. Odbrana Francuske potpuno je nadmudrena, bila je to najlepša akcija na utakmici (6:3).

Tomaševićeva je bila izvanredna na golu Srbije (osam odbrana do 20. minuta) i bila je najzaslužnija što je Srbija čuvala prednost od tri gola. Nove dve sjajne odbrane Katarine Tomašević omogućile su Srbiji još jedan napad za +4. Rajovićeva je dala svoj drugi gol na asistenciju Filipovićeve i naš tim poveo je sa 8:4.

Francuskinje su neprestano menjale vrste odbrane, od 6-0 uz česta iskakanja do 4-2.