19. 08. 2012. Sinsinati

Autor: 2 Izvor: B92

Federer ubedljivo do titule

Rodžer Federer osvojio je titulu na Mastersu u Sinsinatiju pobedivši u finalu Novaka Đokovića sa ubedljivih 6:0, 7:6(7).

Švajcarac je od početka do kraja duela dominirao i na kraju je neočekivano lako stigao do šestog trofeja u 2012. a 76. ukupno u karijeri.

Đoković je bio potpuno odsutan tokom većeg dela meča, tek u drugom setu je zaigrao nešto bolje, ali to je bilo nedovoljno protiv raspoloženog Federera.

Srpski teniser očajno se kretao, loše je servirao i doživeo je najubedljiviji poraz u 28 međusobnih okršaja sa Švajcarcem. Đoković je imao 12 vinera i 23 greške, a Federer je sa druge strane uz 28 vinera napravio samo 18 grešaka i to dovoljno govori koliko je bio dominantan na ovom meču.

Bila je ovo 16. pobeda Federera nad Đokovićem, a prvi teniser sveta se ovim trijumfom dodatno učvrstio na čelu ATP liste pošto će od ponedeljka imati 12165 poena (Đoković 11270).

Novak je loše počeo finale pošto je Federer već u prvom gemu uspeo da uradi ono što niko nije tokom celog turnira. Đoković je slabo servirao u prvom gemu, pa je Federer iskoristivši drugu brejk šansu poveo sa 1:0. Za razliku od Novaka, Švajcarac je u svom prvom servis gemu promašio samo jedan prvi servis i lagano je potvrdio brejk.

Đoković je bio potpuno dekoncentrisan na startu, pa je već posle osam minuta prvi set praktično rešen. Đoković je napravio dve dvostruke servis greške i tako praktično poklonio rivalu drugi brejk. Sa druge strane, Federer je bio u ritmu od početka i lako je dobijao svoje servis gemove. Do kraja seta Federer je napravio još jedan brejk uz još nekoliko početničkih grešaka Đokovića i dobio je prvi set sa 6:0 posle samo 20 minuta.

Nešto bolje srpski teniser zaigrao je početkom drugog seta iako je i dalje bio daleko od svog nivoa. Slabo se kretao, delovao je bezvoljno, ali je uspeo da dobije prva dva servis gema u drugom setu.

Đoković je koliko-toliko konsolidovao svoj servis u drugom setu, ali nikako nije mogao do brejka. Najbolju priliku da dođe do brejk lopte je imao u osmom gemu drugog seta, ali je na 30:30 napravio novu laganu grešku iz bekhenda. Iako je i dalje bio daleko od svog prepoznatljivog nivoa, Đoković je uspevao da dobija svoje servis gemove,

Tek u 11. gemu drugog seta Novak je odigrao nekoliko karakterističnih vinera i obezbedio je tako taj-brejk. Švajcarac je odmah na startu napravio je mini-brejk, ali Novak se vratio i napravivši dva vezana mini-brejka preokrenuo je na 4:3. Federer je do prve meč lopte stigao na 6:5 posle dva servis vinera, ali Đoković se nije predao i izborio se za set loptu (7:6).

Tada je srpski teniser propustio veliku šansu da izjednači, imao je drugi servis Federera, ali je odigrao nekoliko plitkih udaraca. Federer je svoju drugu meč loptu iskoristio i sasvim zasluženo je došao do novog trofeja u Sinsinatiju.